(2) Audiopipe TXX-BDC-I-12 12" Single-Stack Subwoofers 4-Ohm DVC (1 Pair)
SKU: TXX-BDC-I-12 (TWO)Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
Pair of Audiopipe TXX-BDC-I-12 12" High Performance Subwoofers – 2400W Max Total, Dual 4-Ohm
Product Specifications (Per Pair)
  • Power Handling (Peak): 2400 Watts Per Pair / 1200 Watts Each
  • Power Handling (RMS): 1200 Watts Per Pair / 600 Watts Each
  • Frequency Response: 35Hz – 900Hz
  • Sensitivity: 88 dB
  • Impedance: Dual 4-Ohm per speaker (Pair can be wired together for a 1-Ohm or 4-Ohm final load)
  • Mounting Depth: 6.00"
  • Cutout Diameter: 11.38"