(2) Audiopipe TXX-BDC-II-12 12" Double-Stack Composite Cone Subwoofers 4-Ohm DVC (1 Pair)
SKU: TXX-BDCII-12 (TWO)Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
  • PEAK POWER: 3000 Watts Per Pair / 1500 Watts Each
  • RMS POWER: 1500 Watts Per Pair / 750 Watts Each
  • MAGNET: Boasting 2 magnets for strong power handling, 150 Oz
  • FREQUENCY RESPONSE: 20-900Hz
  • SENSITIVITY: 88dB
  • VOICE COIL: The TXX -BDC-II-12 has a dual 4 ohm 2.5 inch 4-layer high temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved voice coil ventilation for substantial performance and endurance.
  • MOUNTING DEPTH: 185mm (7-5/16”)
  • IMPEDANCE: 2 x 4 Ohms