(2) Audiopipe TXX-BDC-IV-10 10" Quad-Stack Composite Cone Subwoofers 4-Ohm DVC (1 Pair)
SKU: TXX-BDC-IV10 (TWO)Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
  • PEAK POWER: 3600 Watts Per Pair / 1800 Watts Each
  • RMS POWER: 1800 Watts Per Pair / 900 Watts Each
  • MAGNET: Boasting 4 magnets for strong power handling, 170 Oz
  • FREQUENCY RESPONSE: 30-1,200Hz
  • SENSITIVITY: 85dB
  • VOICE COIL: The TXX-BDC-IV-10 has a dual 4 ohm 2.5 inch 4-layer high temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved voice coil ventilation for substantial performance and endurance.
  • MOUNTING DEPTH: 175 mm (6-7/8")
  • IMPEDANCE: 2 x 4 Ohms