(2) Audiopipe TXX-BDC-IV-10-S4 10" Quad-Stack Composite Cone Subwoofers 4-Ohm SVC (1 Pair)
Out of stock
SKU: TXX-BDC-IV-10-S4 (TWO)Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
Pair of Audiopipe TXX-BDC-IV-10-S4 10" Quad Stacked Composite Cone Subwoofers – 3600W Max Total
Product Specifications (Per Pair)
  • PEAK POWER: 3600 Watts Per Pair / 1800 Watts Each
  • RMS POWER: 1800 Watts Per Pair / 900 Watts Each
  • MAGNET: Boasting 4 magnets for strong power handling, 170 Oz
  • FREQUENCY RESPONSE: 30-1,300Hz
  • SENSITIVITY: 85dB
  • VOICE COIL: The TXX-BDC-IV-10-S4 has a 2.5 inch 4-layer high temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved voice coil ventilation for substantial performance and endurance.
  • MOUNTING DEPTH: 175 mm (6-7/8”)
  • IMPEDANCE: 4 Ohms