(2) Audiopipe TXX-BDC-IV-10D2 10" Quad-Stack Composite Cone Subwoofers 2-Ohm DVC (1 Pair)
Hurry, there are only 2 item(s) left!
SKU: TXX-BDC-IV-10D2 (TWO)Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
Pair of Audiopipe TXX-BDC-IV-10D2 10" Quad Stacked Composite Cone Subwoofers – 3600W Max Total
Product Specifications (Per Pair)
  • PEAK POWER: 3600 Watts Per Pair / 1800 Watts Each
  • RMS POWER: 1800 Watts Per Pair / 900 Watts Each
  • MAGNET: Boasting 4 magnets for extreme motor strength, 170 Oz
  • FREQUENCY RESPONSE: 30-1,300Hz
  • SENSITIVITY: 85dB
  • VOICE COIL: The TXX-BDC-IV-10D2 has a dual 2 ohm 2.5 inch 4-layer high temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved ventilation for substantial endurance.
  • MOUNTING DEPTH: 175mm (6-7/8”)
  • IMPEDANCE: 2 x 2 Ohms