(2) Audiopipe TXX-BDC-IV-12 12" Quad-Stack Composite Cone Subwoofers 4-Ohm DVC (1 Pair)
SKU: TXX-BDC-IV12 (TWO)Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
  • PEAK POWER: 4400 Watts Per Pair / 2200 Watts Each
  • RMS POWER: 2200 Watts Per Pair / 1100 Watts Each
  • MAGNET: Boasting 4 magnets for strong power handling, 220 Oz
  • FREQUENCY RESPONSE: 20-900Hz
  • SENSITIVITY: 88dB
  • VOICE COIL: The TXX-BDC-IV-12 has a dual 4 ohm 3 inch 4-layer high temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved voice coil ventilation for substantial performance and endurance.
  • MOUNTING DEPTH: 200mm (7-7/8”)
  • IMPEDANCE: 2 x 4 Ohms