(2) Audiopipe TXX-BDC-IV-15 15" Quad-Stack Composite Cone Subwoofers 4-Ohm DVC (1 Pair)
SKU: TXX-BDC-IV15 (TWO)Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
  • PEAK POWER: 5600 Watts Per Pair / 2800 Watts Each
  • RMS POWER: 2800 Watts Per Pair / 1400 Watts Each
  • MAGNET: Boasting 4 magnets for strong power handling, 250 Oz
  • FREQUENCY RESPONSE: 25-1,000Hz
  • SENSITIVITY: 87dB
  • VOICE COIL: The TXX-BDC-IV-15 has a dual 4 ohm 3.3 inch 4-layer high temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved voice coil ventilation for substantial performance and endurance.
  • MOUNTING DEPTH: 225mm (8-7/8")
  • IMPEDANCE: 2 x 4 Ohms