(2) Audiopipe TXX-BDC-V-12D2 12" Quinta-Stack Composite Cone Competition Subwoofers 2-Ohm DVC (1 Pair)
Hurry, there are only 4 item(s) left!
SKU: TXX-BDC-V-12-D2 (TWO)Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
  • PEAK POWER: 4800 Watts Per Pair / 2400 Watts Each
  • RMS POWER: 2400 Watts Per Pair / 1200 Watts Each
  • MAGNET: Boasting 5 magnets for strong power handling, 320 Oz
  • FREQUENCY RESPONSE: 18-1,500Hz
  • SENSITIVITY: 88dB
  • VOICE COIL: The TXX-BDC-V-12D2 has a dual 2 ohm 3 inch 4-layer high temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved voice coil ventilation for substantial performance and endurance.
  • MOUNTING DEPTH: 217mm (8-9/16”)
  • IMPEDANCE: 2 x 2 Ohms