(2) Audiopipe TXX-BDX-12D2 12" SPL Competition Subwoofers 2-Ohm DVC (1 Pair)
Hurry, there are only 2 item(s) left!
SKU: TXX-BDX-12D2 (TWO) aCategories: Car Audio, Subwoofers
Description
Pair of Audiopipe TXX-BDX-12D2 12" Triple Stacked Competition Subwoofers – 6000W Max Total, Dual 2-Ohm
Product Specifications (Per Pair)
  • PEAK POWER: 6000 Watts Per Pair / 3000 Watts Each
  • RMS POWER: 3000 Watts Per Pair / 1500 Watts Each
  • FREQUENCY RESPONSE: 30-1,200Hz
  • SENSITIVITY: 86dB
  • VOICE COIL: Each TXX-BDX-12D2 features a dual 2 ohm 3-inch 4-layer high-temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved ventilation for substantial performance and thermal stability.
  • MOUNTING DEPTH: 242mm (9-1/2”)