(2) PRV Audio 12MR1200X 12” X Series Midrange Loudspeakers 8-Ohm (1 Pair)
Hurry, there are only 8 item(s) left!
SKU: 12MR1200X (TWO)Categories: PRV Audio
Description
(2) PRV Audio 12MR1200X – 12″ Midrange Speakers – 2400 W Program / 1200 W RMS (Per Pair) – 8 Ω Each
Key Features
  • Includes 2 speakers (sold as a 2-pack)
  • Power Handling (RMS): 1200 W Per Pair / 600 W Each
  • Power Handling (Program): 2400 W Per Pair / 1200 W Each
  • Peak Power Handling: 4800 W Per Pair / 2400 W Each
  • Sensitivity: 101.5 dB @ 2.83 V / 1 m
  • Frequency response: 70 Hz – 6,500 Hz (–10 dB)
  • Recommended high-pass crossover: 140 Hz @ 12 dB/octave