Audiopipe APCLE-18001D Class D Monoblock Power Amplifier 1800W RMS @ 1-Ohm
SKU: APCLE-18001DCategories: Amplifiers, Car Audio
Description
Audiopipe APCLE-18001D APCLE Series 1-Ohm Stable Class D Monoblock Amplifier – 1800 Watts RMS
Key Features
  • Variable Subsonic Filter: Built-in adjustable filter (15Hz – 40Hz) protects your subwoofers from over-excursion by removing damaging, non-audible frequencies
  • Adjustable Bass EQ: Features a 0 to +12dB bass boost centered at 45Hz to customize the impact and "thump" of your system
  • 1800 Watts RMS @ 1-Ohm
  • 1100 Watts RMS @ 2-Ohm / 700 Watts RMS @ 4-Ohm
  • Frequency Response: 15Hz – 150Hz
  • Dimensions: 15.1" L x 7.0" W x 2.2" H