Audiopipe APCLE-30001D Class D Monoblock Power Amplifier 3000W RMS @ 1-Ohm
Hurry, there are only 8 item(s) left!
SKU: APCLE-30001DCategories: Amplifiers, Car Audio
Description
Audiopipe APCLE-30001D APCLE Series 1-Ohm Stable Class D Monoblock Amplifier – 3000 Watts RMS
Key Features
  • Dual Power & Ground Terminals: Features heavy-duty dual inputs to accommodate the massive current flow required to sustain 3000W of continuous power
  • Variable Subsonic Filter: Built-in adjustable filter (15Hz – 40Hz) protects high-excursion subwoofers by removing damaging, non-audible ultra-low frequencies
  • 3000 Watts RMS @ 1-Ohm
  • 1800 Watts RMS @ 2-Ohm / 1100 Watts RMS @ 4-Ohm
  • Frequency Response: 15Hz – 150Hz
  • Dimensions: 21.8" L x 7.0" W x 2.2" H