Audiopipe APMQ-20001 APMQ Series Class D Monoblock Mosfet Amplifier 2000W RMS @ 1-Ohm
SKU: APMQ-20001Categories: Amplifiers, Car Audio
Description
Audiopipe APMQ-20001 APMQ Series Micro 1-Ohm Stable Class D Monoblock Amplifier – 2000 Watts RMS
Key Features
  • 2000W RMS Powerhouse: Delivers a staggering amount of true RMS power from a chassis small enough to be hidden under a seat or behind a panel
  • Precision Subsonic Protection: Features an adjustable subsonic filter (10Hz – 50Hz) to prevent your subwoofers from over-extending on non-audible frequencies
  • Advanced Low-Pass Tuning: Variable LPF (40Hz – 180Hz) allows you to blend your subwoofers perfectly with your mid-range speakers
  • Adjustable Bass EQ: Built-in 0dB to +12dB bass boost centered at 45Hz lets you customize the impact and "thump" of your system
  • 2000 Watts RMS @ 1-Ohm / 1300 Watts RMS @ 2-Ohm / 750 Watts RMS @ 4-Ohm
  • Frequency Response: 10Hz – 180Hz
  • Dimensions: 12.8" L x 4.0" W x 1.7" H