Audiopipe TXX-BDC-I-12 12" Single-Stack 600W RMS | 1200W Max Subwoofer 4-Ohm DVC
SKU: TXX-BDC-I-12Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
Audiopipe TXX-BDC-I-12 12" High Performance Subwoofer – 1200W Max, Dual 4-Ohm
Key Features & Specifications
  • PEAK POWER: 1200 Watts
  • RMS POWER: 600 Watts
  • Frequency Response: 35Hz – 900Hz
  • Sensitivity: 88 dB
  • Impedance: Dual 4-Ohm (Can be wired to a 2-Ohm or 8-Ohm final load individually)
  • Mounting Depth: 6.00"
  • Cutout Diameter: 11.38"