Audiopipe TXX-BDC-IV-10D2 10" Quad-Stack 900W RMS | 1800W Max Composite Cone Subwoofer 2-Ohm DVC
Hurry, there are only 4 item(s) left!
SKU: TXX-BDC-IV-10D2Categories: Car Audio, Subwoofers
Description
Audiopipe TXX-BDC-IV-10D2 10" Quad Stacked Composite Cone Subwoofer – 1800W Max, Dual 2-Ohm
Product Specifications
  • PEAK POWER: 1800 Watts | RMS POWER: 900 Watts
  • MAGNET: Boasting 4 magnets for extreme motor strength, 170 Oz
  • FREQUENCY RESPONSE: 30-1,300Hz
  • SENSITIVITY: 85dB
  • VOICE COIL: The TXX-BDC-IV-10D2 has a dual 2 ohm 2.5 inch 4-layer high temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved ventilation for substantial endurance.
  • MOUNTING DEPTH: 175mm (6-7/8”)
  • IMPEDANCE: 2 x 2 Ohms