DS18 HOOL-X15.1DHE 15” HOOLIGAN X 4000W RMS | 6000W Max High Excursion Subwoofer w/ 4” 1-Ohm DVC
Out of stock
SKU: HOOL-X15.1DHECategories: Car Audio, DS18, Subwoofers
Description
DS18 HOOL-X15.1DHE 15" HOOLIGAN X High-Excursion Subwoofer – 4000W RMS / 6000W Peak, SVC 1 Ohm
Key Features
  • 15" high-excursion car audio subwoofer
  • Power Handling (RMS): 4000 Watts
  • Power Handling (Peak): 6000 Watts
  • Single 1 Ohm voice coil (SVC)
  • Sensitivity: approximately 87 dB
  • Frequency Response: approximately 16 Hz – 500 Hz
  • 4" high-temperature voice coil with CCAW winding