Orion Cobalt Elite CEA1600.1D 6400W Max Class-D Monoblock Car Amplifier 1600W RMS @ 1-Ohm
SKU: CEA1600.1DCategories: Amplifiers, Car Audio, Orion
Description
Orion Cobalt Elite CEA1600.1D Class-D Monoblock Subwoofer Amplifier – 6400W Max, 1600W RMS @ 1-Ohm
Key Features & Specifications
  • Total MAX Power: 6400 Watts
  • Total RMS Power: 1600 Watts
  • RMS Power @ 1-Ohm: 1600 Watts x 1 Channel
  • RMS Power @ 2-Ohms: 1100 Watts x 1 Channel
  • RMS Power @ 4-Ohms: 650 Watts x 1 Channel
  • Precision Bass Tuning: Fully variable Low-Pass Filter (50Hz - 250Hz) allows you to accurately tune your subwoofer's frequency response to match your enclosure
  • Subsonic Filter: Built-in variable subsonic filter (15Hz - 40Hz) eliminates harmful ultra-low frequencies to prevent subwoofer bottoming-out and distortion
  • Dimensions: 11.02" (L) x 5.71" (W) x 2.13" (H)